Captain America: Pierwsze starcie

Rok 2011 – po 21 latach na ekranach ponownie zagościł Kapitan Ameryka. Tym razem w jego rolę wcielił się Chris Evans. Reżyserią zajął się Joe Johnston, a scenariuszem Christopher Markus i Stephen McFeely. Światowa premiera odbyła się 19 lipca 2011 roku, natomiast polska premiera miała miejsce 5 sierpnia 2011 roku.

W 1942 roku w okupowanej przez Niemców Norwegii, przebywa, wraz ze swoimi ludźmi, Johann Schmidt – nazistowski oficer. Z miasta Tønsberg kradnie tajemniczy relikt, zwany Tesseractem.

avengers_-_steve_rogers_skinny_captain_america_the_first_avenger.jpgZ drugiej strony globu – w Nowym Jorku – Steve Rogers próbuje zaciągnąć się do wojska. Z powodu różnych problemów zdrowotnych jego kandydatura zostaje odrzucona. Podejmuje kolejną próbę podczas wystawy przyszłych technologii, na którą wybiera się z przyjacielem – sierżantem Buckym Barnesem. Ich rozmowę podsłuchuje doktor Abraham Erskine, który pomaga Rogersowi dostać się do wojska.

Zostaje on zwerbowany przez Naukowe Rezerwy Strategiczne do projektu superżołnierza, którym kieruje Erskine, pułkownik Chester Phillips i brytyjska agentka Peggy Carter.

W noc przed zabiegiem, Rogers dowiaduje się od Erskina, że Schmidt też stał się superżołnierzem. Jednak serum, które zostało mu podane było niedoskonałe, co wywołało trwałe skutki uboczne.

the-evolution-of-captain-americas-uniform-first-avenger-2.jpgPo eksperymencie Steve staje się wyższy oraz dobrze zbudowany. Jeden z widzów eksperymentu zabija Erkine’a. Okazuje się, że to zabójca wysłany przez Schmidta (który w Europie, razem z Arnim Zolą, bada Tesseract) – Heinz Kruger. Schwytany przez Rogersa, połyka kapsułkę z cyjankiem.

Steve stał się „Kapitanem Ameryką”. Jednak zamiast badać go i spróbować odkryć formułę Erskine’a, senator Brandt ubiera go w barwy narodowe i każe jeździć po kraju. Podczas trasy w 1943 roku Kapitan dowiaduje się, że jednostka, w której służył Barnes, została pokonana.

Rogers postanawia odbić przyjaciela, ponieważ nie wierzy w jego śmierć. Dostaje się do bazy Schmidta i uwalnia Barnesa oraz pozostałych więźniów. Pomagają mu Peggy Carter i Howard Stark.

Red_SkullDochodzi do konfrontacji między superżołnierzami. Schmidt zdejmuje maskę, ukazując swoją czerwoną, przypominającą czaszkę twarz. Dzięki takiemu wyglądowi zyskał przydomek „Red Skull”.

Powstaje drużyna do walki z Hydrą. W jej skład wchodzą Kapitan, Barnes, Dernier, Dugan, Morita, Falsworth i Jones. Podczas ataku na Pociąg przewożący Zolę, ginie Barnes.

Zola wyjawia, gdzie przebywa Red Skull oraz, że konstruuje broń masowej zagłady. Podczas ataku drużyny Rogersa, Schmidt usiłuje uciec z Tesseractem. Steve go dogania i zaczynają walczyć. Red bierze Tesseract z uszkodzonego pojemnika, co powoduje, że znika.

Rogers wie, że nie uda mu się bezpiecznie wylądować, więc rozbija go na Arktyce. Nikt nie jest w stanie zlokalizować samolotu – tym samym Kapitana. Zostaje uznany za zmarłego.

Steve budzi się w sali szpitalnej w stylu lat czterdziestych. Wnioskując, że coś jest nie tak, ucieka. Na Times Square Nick Fury, informuje go, że przespał prawie 70 lat.

W scenie po napisach Fury odwiedza Rogersa i informuje o nadchodzącej misji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s