Żelazny człowiek

W roku 2008 wyszedł kolejny film Marvela – Iron Man. Za reżyserię odpowiedzialny jest Jon Favreau, a za scenariusz Hawk Ostby, Arthur Marcum, Matthew Hollaway i Mark Ferqus.

jerichoMiliarder, narcystyczny playboy, a przede wszystkim geniusz. Anthony Edward „Tony” Stark po śmierci rodziców odziedziczył firmę Stark Industries. Razem ze swoim przyjacielem, pułkownikiem Jamesem Rhodesem, pojechał do Afganistanu, by zaprezentować swoje najnowsze dzieło – pocisk „Jerycho”.

Konwój, którym wracał Stark został zaatakowany. Tony zostaje ciężko ranny i porwany. Grupa terrorystyczna – Dziesięć Pierścieni – więzi go w jaskini, razem z Ho Yinsenem, wybitnym naukowcem. W ciele Starka znajdują się odłamki granatów, które kierują się do serca. Profesor Yinsen wszczepia mu  elektromagnes, który ma uchronić bogacza od śmierci. Raza, lider Dziesięciu Pierścieni, oferuje Anthony’emu wolność w zamian za „Jerycho”.

maxresdefaultWięźniowie wiedzą, że są to tylko puste słowa i w tajemnicy budują miniaturową wersję reaktora łukowego, by zasilić elektromagnes Starka i zbroję, którą chcą wykorzystać do ucieczki.

Budowa zbliża się ku końcowi. Jednak porywacze odkrywają plany mężczyzn i atakują miejsce budowy. Yinsen poświęca się, by uratować Starka, który zakłąda zbroję, niszczy broń należącą do Dziesięciu Pierścieni (pochodzącą z jego fabryki) i odlatuje. Ląduje na pustyni, gdzie odnajduje go pułkownik Rhodes i zabiera do domu.

Zwołano konferencję, na której Tony informuje, że Stark Industries kończy z produkcją broni. Obadiah Stane, przyjaciel ojca Starka i dyrektor przedsiębiorstwa, twierdzi, że ta decyzja zniszczy firmę. W domu Stark zajął się potajemną budową ulepszonych wersji zbroi oraz zasilacza.

Na corocznej imprezie charytatywnej firmy reporterka Christine Everhart poinformowała Starka, że jego broń (w tym „Jerycho”) dostarczono Dziesięciu Pierścieniom. Dowiaduje się też, że Stane próbuje przejąć firmę.

Tony (w zbroi) leci do Afganistanu i ratuje wioskę Yinsena – Gulmirę. Podczas powrotu przechwyciły go dwa amerykańskie myśliwce. W tym momencie Stark wyjawił Rhodesowi kim jest.

Terroryści odnaleźli na pustyni szczątki pierwszej zbroi. Spotykają się ze Stane’em, który ogłusza i zabija Razę oraz jego ludzi, po czym przejmuję zbroję.

Virginia „Pepper” Potts na prośbę Starka wykrada informacje Stane’a o transakcjach z Dziesięcioma Pierścieniami i o tym, że to on stoi za porwaniem Tony’ego. Następnie spotyka się z agentem Philem Coulsonem z T.A.R.C.Z.Y. i informuje go o działaniach Stane’a.

IRON MANPonieważ Stane nie umie zbudować reaktora łukowego, kradnie go z piersi Starka, który ratuje się używając starego. Agenci T.A.R.C.Z.Y. próbują aresztować Stane’a, jednak ten atakuje ich w zbroi. Rozpoczyna walczyć z Tonym.

Pepper doprowadza do przeciążenia reaktora. Stark wrzuca Stane’a do reaktora, doprowadzając do wybuchu.

Następnego dnia Stark podczas konferencji prasowej ujawnia, że to on jest superbohaterem, którego media nazwały „Iron Manem”.

W scenie po napisach Nick Fury odwiedza Starka w domu i mówi mu, że Iron Man nie jest jedynym superbohaterem na świecie i że chce omówić z nim „Inicjatywę Avengers”.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s